Poszukujesz nowej ścieżki zawodowej? Być może już ją znalazłeś, ale jeszcze pojawiają się jakieś wątpliwości? Jeśli zastanawiasz się nad pracą w social mediach trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich są prawa autorskie. Brzmi to nieco stresująco, jak zawsze kiedy mówimy o prawie. Jednak nie bójcie się, zaraz rozszyfrujemy termin prawo autorskie i social media. Zastanowimy się również jaka pomiędzy nimi następuje zależność.
Charakterystyka pracy
Może zacznijmy od tego czym się charakteryzuje praca w social mediach i czym one w ogóle są, jeśli nie było wam dane zapoznać się z tym tematem. Social media odnoszą się mediów internetowych, dzięki, którym możemy prowadzić dialog w sieci. W takim razie jak wygląda praca w social mediach? Tak jest to związane z takimi portali jak chociażby Facebook czy Instagram i polega na wrzucaniu wpisów wraz ze zdjęciami. Prowadzenie czyjegoś bloga również wchodzi tutaj w skład.
W takim razie czym są prawa autorskie? Odnoszą się do twórcy jakiegoś utworu, który ma prawo do używanie swojego dzieła w sposób jaki mu się podoba. Nikt nie może przywłaszczyć sobie jego dzieła, w naszym temacie może być to chociażby wpis lub artykuł na bloga, ponieważ jest to uznawane za kradzież. Trzeba być również bardzo uważnym kiedy prowadzi się takie portale społecznościowe, strony internetowe czy blogi czy my nie podbieramy czyichś tekstów, co byłoby naruszeniem praw autorskich.
Pracownik w social media chociażby musi uważać jakie wrzuca zdjęcia, ponieważ jeśli są to zdjęcia ściągnięte z Internetu, może okazać się złamaniem prawa autorskiego. W takim wypadku trzeba mieć zgodę autora, która zazwyczaj przychodzi po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Zdarzają się sytuacje, że wystarczy jedynie podać autora danego zdjęcia czy mema.
Regulamin portalu
Jeśli pracujesz dla jakiegoś portalu lub zaczynasz do niego pracować powinieneś być zaznajomiony z polityką i regulaminem tego portalu, żeby tak jak pisaliśmy nie okazało się, że łamiesz przepisy związane z prawami autorskimi.
Zadbaj również o to, by nigdy nie rozpowszechniać cudzych treści podpisując się pod nimi swoim nazwiskiem. Trzeba podać źródła, z których korzystałeś oraz autorów, którzy byli dla ciebie inspiracją.
Warto również mieć na uwadze jakie są kary za łamanie praw autorskich. Okazuje się, że karą może być grzywna, kara ograniczenia wolności czy nawet pozbawienie wolności do lat 3. Jak widzicie nie warto przywłaszczać sobie cudzych tekstów!
W takim razie jak się ma prawo autorskie i social media? Trzeba być uważanym co się wstawia na portalach- zdjęcie i teksty, bo możemy przez to mieć problemy z prawem.