Nie jest tajemnicą, że światłowody zmieniły naszą rzeczywistość. Wraz z upływem lat stały się one naturalnym, ewolucyjnym następcą kabli przesyłowych. Dlaczego tak się stało? Jakie zalety komunikacji światłowodowej sprawiły, że to właśnie sieci optyczne zawładnęły globalną komunikacją?
Historia światłowodów w pigułce
Pomysł stworzenia światłowodu narodził się w… latach 40. XIX wieku. Ponad 100 lat później technologia produkcji włókien szklanych była już na tyle rozwinięta, że udało się ją wdrożyć w życie. Już w 1956 roku światłowód stał się medium wykorzystującym propagację fali świetlnej do przesyłania sygnału optycznego początkowo na krótkich, a następnie na długich dystansach. Dzisiejsze włókna optyczne są udoskonaloną wersją wynalazku, który liczy sobie już prawie 100 lat. Ich grubość jest mniej więcej równa rozmiarom ludzkiego włosa.
Charakterystyka komunikacji optycznej i możliwości światłowodów
Komunikacja światłowodowa stała się remedium na problemy, jakie wynikały z użycia miedzianych i aluminiowych przewodów transmisyjnych. Nagle okazało się, że:
-
prędkość transmisji może wynieść nawet kilkadziesiąt terabitów na sekundę,
-
sygnału biegnącego w światłowodzie praktycznie nie da się podsłuchać,
-
przewód transmisyjny jest znacznie bardziej wytrzymały niż zwykły kabel,
-
włókno optyczne nie jest podatne na zakłócenia (w tym przypadku elektromagnetyczne).
Co więcej, okazało się też, że komunikacja światłowodowa może być realizowana na dystansie nawet do 100 km. Tyle właśnie mają przewody jednomodowe, które wykorzystywane są do dalekosiężnego przesyłania sygnału optycznego.
Rewolucja światłowodowa – zmiany na naszych oczach
Wręcz rewolucyjne zmiany w sposobie ogólnoświatowej komunikacji sprawiły, że przeciągu kilkudziesięciu lat przewody optyczne objęły swoim zasięgiem całą kulę ziemską. Wzrost zainteresowania techniką przesyłu sygnału optycznego sprawił, że rosnącą popularnością zaczęły cieszyć się różnego rodzaju szkolenia światłowodowe. W ich trakcie słuchacze zapoznają się z nowoczesnymi technikami łączenia przewodów optycznych, a także z budową sieci światłowodowych. Na analogiczne zajęcia można się zapisać za pośrednictwem strony teleoptics.com.pl, w ramach której funkcjonuje sklep z zaawansowanym sprzętem wykorzystywanym do prac w obrębie sieci światłowodowych.
Reasumując, włókna światłowodowe zmieniły świat. To dzięki nim możemy cieszyć się dostępowi do szybkiego Internetu, telewizji wysokiej rozdzielczości, a także połączeń telefonicznych zachowujących krystaliczną jakość dźwięku.
Materiał zewnętrzny